Упис ученика у први раздред

Датум: 13. Mart 2024 12:06 Категорија: Догађаји

О Б А В Е Ш Т Е Њ Е
за родитеље у вези еЗаказивања и уписа деце у први разред основне школе

Р Е П У Б Л И К А   С Р Б И Ј А
              Основна школа
                  „БРЕКОВО“
                 Бр. службено
                 14. 3. 2024. год.
                 Б Р Е К О В О
О Б А В Е Ш Т Е Њ Е
за родитеље у вези еЗаказивања и уписа деце у први разред основне школе
            Од  1.4.2024. године почиње  упис и тестирање деце у први разред  основне школе  за школску 2024/25. годину.
           Према члану 18, Закона о основама система обарзовања и васпитања ( Сл. гласник РС бр. 88/17,129/21): У први разред се уписује свако дете које до почетка школске године има најмање шест и по, а највише седам година. У први разред може се уписати и дете које има од шест до шест и по година, након провере спремности за полазак у школу. Ако дете старије од седам и по година због болести или других разлога није уписано у први разред, може да се упише у први или одговарајући разред, на основу претходне провере знања.
И ове године, родитељи / други законски заступници који су грађани Републике Србије могу електронским путем да закажу на Порталу еУправа термин за упис и тестирање детета у основну школу покретањем услуге еЗаказивање термина за упис и тестирање детета у ОШ.
Потребно је да:
  • Будете регистрован корисник, односно имате креиран налог на државном порталу за електронску идентификацију eID.gov.rs
  • Покренете услугу на Порталу еУправа (Услуге → Образовање → еЗаказивање термина у ОШ)
  • Закажете термин у школи којој Ваше дете територијално припада.
Да би Вам олакшали поступак уписа, а обзиром да лице овлашћено за упис има ту могућност, заказивање термина уписа и тестирања може извршити школа (задужено лице).
Због тога је потребно да родитељи  професору разредне наставе код кога дете похађа  припремни предшколски програм, доставe следеће податке:
  1. Име и презиме детета које се уписује у школу;
  2. Јединствени матични број детета;
  3. Име и презиме једног родитеља односно другог законског заступника и његов јединствени матични број;
  4. Мејл адреса родитеља и контакт телефон;
  5. Место пребивалишта детета.
Контакт телефони су:
-за матичну школу: 065/2080820 – проф. разредне наст. Мирјана Тодоровић;
-за ИО Добраче: 065/3899470 – проф. разредне наст. Зорица Савић;
-за ИО Бјелуша: 062/8143644 – проф. разредне наст. Милена Милетић.
    Према ранијој Одлуци директора школе, лице овлашћено за електронски упис деце у први разред је Данијела Ајдачић.
          Електронска адреса на коју се родитељи могу обратити за одговоре у вези са уписом деце у први разред је [email protected] .
    Родитељи, односно други законски заступници биће накнадно обавештени о термину  за упис и тестирање, тако да ће једним одласком у школу завршити све активности  везане за упис.
Приликом уписа није потребно да родитељи прилажу документа, јер ће их школа прибавити по службеној дужности, и то:
  • Извод из матичне књиге рођених
  • Уверење о пребивалишту
  • Уверење о похађању припремног предшколског програма
  • Потврду о обављеном лекарском прегледу – лекарско уверење*
* Изузетак је само лекарско уверење уколико сте преглед обавили код приватног лекара.

Горан Ичелић