О нама

Основна школа  ,,Бреково“ се налази у брдско-планинском подручју, на надморској висини од 831м. Од Ариља је удаљена 28 км, а од магистралног пута Ариље-Ивањица 15 км.Околина је богата историјским и културним споменицима и природним лепотама.
Школа у Брекову има дугу и богату традицију. Почела је са радом 1896. године и то је била школа полуинтернатског типа. Постојале су две зграде изграђене 1896. и 1900. год. Једна је служила за извођење наставе, а друга као интернат. Садашња школска зграда изграђена је 1955. а реновирана 1996. год. Школа нема фискултурну салу, па се настава физичког васпитања изводи у школском дворишту и просторијама старе школске трпезарије. У школу је 2005. год. уведено парно грејање. 2008. године, почела је са радом ђачка кухиња.
За један век постојања школа је описменила много генерација. Из ње су прва знања понела три доктора наука, много лекара, инжењера, правника, професора, економиста.
Због искорењивања неписмености у Брекову, школа је 1986. год. од културно – просветне заједнице Србије добила највише републичко признање „Златно слово“.
Школа је учествовала и у оснивању Књижевног клуба „Прво зрно сунцокрета“ који постоји већ више од четврт века. Организовала је 1986. „Мали Вуков сабор“ и увек је била носилац и организатор спорт
ских и културних активности у селу.
Има три издвојена одељења: Добраче, Бјелуша, Малич.
Школе у Бј
елуши, Добрачама и на Маличу почеле су са радом далеко касније, тек после Првог светског рата.

МИСИЈА И ВИЗИЈА ШКОЛЕ

МИСИЈА

Настојимо да ученици наше школе усвајају знања из различитих области, уз уважавање специфичних потреба
сваког детета и њихових индивидуалних разлика. Подстичемо и негујемо савремену наставу и позитивне људске
вредности припремајући децу за живот и дајући им богату основу у знањукоју деца самостално надограђују у наставку
школовања, захваљујући широком спектру усвојеног у школи. Трудимо се да се мењамо пратећи иновације у настави,
да уз квалитетно образовање пружамо ученицимауслове за развијање критичког мишљења, одговорности и
самосталности,а наставницима могућност усавршавања и напредовања.

ВИЗИЈА

Желимо да постанемо савремена школа прилагођена индивидуалним потребама и интересовањима ученика;
школа која подстиче развијање функционалног знања примено
м интегративне и интерактивне наставе;
школа која негује толеранцију, и која успешно одговара захтевима савременог друштва, кроз реализацију
квалитетних и ефикасних модела рада.